Klub turystyczny działający przy
CKiS w Krzeszowicach

czwartek, 22 grudnia 2022

Życzenia świąteczne

Wszystkim Członkom i Sympatykom Krzeszowickiego Klubu Podróżnika z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę by radość tych Świąt towarzyszyła nam przez cały rok, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia zawodowe, oraz by przyniósł wiele satysfakcji ze wspólnych wycieczek.

                                                                                   T. Ślusarczyk 

                           


                                         

piątek, 16 grudnia 2022

Wyjazd wakacyjny-zapowiedź

Zapraszamy na wyjazd wakacyjny na Dolny Śląsk -zapisy z wpłatą zaliczki w kwocie 300 zł do 15.01.2023 r. Szczegóły poniżej.


Szczegółowy plan wyjazdu wakacyjnego:
 
Dzień pierwszy 22.07
Wyjazd z Krzeszowic - po drodze zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, przejazd do hotelu “ Bella” w Cieplicach, zakwaterowanie, obiadokolacja.
Dzień drugi 23.07
Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Doliny Pałaców i Ogrodów Doliny Bobru - Założenie Pałacowo-ogrodowe w Bukowcu, majątek w Łomnicy, Muzeum Dworskie, Wojanów i bajkowe założenie Pałacowe, Huta “Julia” i kryształy. Powrót do Hotelu na obiadokolację.
Dzień trzeci 24.07
Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Krainy Wygasłych Wulkanów - Zamek Grodziec, Rezerwat Wilcza Góra i słupy bazaltowe przypominające płatki róż. Organy Wielisławskie, spacer po Złotoryi, Świerzawa wnętrza romańskiego kościoła, przejście Wąwozem Myśliborskim. Powrót do hotelu i obiadokolacja.
Dzień czwarty 25.07
Śniadanie. Zwiedzanie całodzienne - Zamek Czocha, Lubomierz, Muzeum Kargula i Pawlaka, Siedlęcin, unikatowa na skalę Europejską średniowieczna wieża książęca z malowidłami o Lancelocie z Jeziora, spacer po Jeleniej Górze, powrót do hotelu na obiadokolację.
Dzień piąty 26.07
Śniadanie. Zwiedzanie całodzienne - Krzeszów i pocysterski zespół klasztorny, Chełmsko Śląskie i unikatowy na skalę Europejską zespół drewnianych domów tkackich. Sokołowsko i śląski Dvos, spacer pomiędzy Głazami Krasnoludków, powrót do hotelu na obiadokolację.
Dzień szósty 27.07
Śniadanie. Kawałek Japonii w Karkonoszach czyli japoński ogród Shiruva, Wodospad Podgórnej w Przesiece, Zamek Chojnik, Powrót do hotelu w godzinach popołudniowych, obiadokolacja i czas wolny
Dzień siódmy 28.07
Śniadanie. Czas wolny, Obiadokolacja
Dzień ósmy 29.07
Śniadanie. Czas wolny, Obiadokolacja
Dzień dziewiąty 30.07
Śniadanie, wykwaterowanie, powrót do Krzeszowic w godzinach popołudniowych.

sobota, 10 grudnia 2022

Podsumowanie sezonu-slajdowisko

    W sobotnie popołudnie w sali firmy " Jacek" w Nawojowej Górze, odbyło się uroczyste zakończenie sezonu Krzeszowickiego Klubu Podróżnika. Klubowicze elegancko ubrani,  przy smacznych przekąskach i lampce wina mogli powspinać podróże z mijającego roku. Zadbał o to Kolega Andrzej Rokicki przygotowując  piękne slajdowisko. Bardzo miłą niespodzianką było wręczenie voucherów na przyszłoroczne wycieczki, przez Panią Prezes Teresę Ślusarczyk dla Klubowiczów , którzy odnotowali największą frekwencje w tym sezonie turystycznym, oraz członków Zarządu KKP w podziękowaniu za współpracę. Przysłowiową "wisienką na torcie" na zakończenie spotkania było ogłoszenie planu wycieczek na 2023 rok. Pogram jest urozmaicony i ciekawy- już jest dostępny na naszym blogu i facebooku.   (zakładka ramowy plan wycieczek 2023)-------->>>

    Dziękując Pani Prezes za trud pracy, zapraszamy Państwa do turystycznej przygody w 2023 roku z Krzeszowickim Klubem Podróżnika!


                                                                                             Michał Dzidek 

 

                                                     foto.A. Bulicz







 

sobota, 3 grudnia 2022

Slajdowisko 10.12.2022

W imieniu Zarządu serdecznie zapraszam członków KKP na slajdowisko, które odbędzie się 10.12.2022 w Nawojowej Górze " Jacek" SP.J.

Imprezę zaczynamy o 17.00

Dla chętnych transport zapewniony-wyjazd w obie strony z dworca autobusowego w Krzeszowicach odjazd godz 16.50, powrót około godz. 20.00

Dla celów organizacyjnych proszę o potwierdzenie uczestnictwa. 


                                                                                                  T. Ślusarczyk

niedziela, 27 listopada 2022

Wspomnienie z Pragi

Przygodę po Pradze rozpoczynamy na najwyższym praskim wzgórzu Hradczany, któremu niewątpliwie dodatkowego uroku dodaje słoneczna pogoda. Najpopularniejszym zabytkiem Hradczan jest kompleks zamkowy wraz z katedrą św. Wita. Zamek wielokrotnie niszczony i przebudowywany w niczym nie przypomina gotycki warowni. Niezapomniane wrażenie robi Sala Władysławowska, która zachwyca niezwykłym sufitem, którego żebra na sklepieniach układają się w kwiatowe kształty , oraz Schody Jeździeckie specjalnie wybudowanych dla ułatwienia jeźdźcom wjazd na koniach prosto do sali. Dziś zamek pełni funkcję muzealną, ale jest też siedzibą prezydenta Czech. Złota Uliczka, którą przeszliśmy to szereg maleńkich, kolorowych domków, dobudowanych w XVI wieku do wnęk murów obronnych Zamku Praskiego. Początkowo mieszkali w nich strzelcy zamkowi później rzemieślnicy, handlarze a z czasem głównymi mieszkańcami Złotej Uliczki stała się biedota i cyganeria. Obecnie, w odnowionych domkach na Złotej Uliczce znajdują się sklepiki z pamiątkami, galerie, wystawy. Uliczka jest urocza, kolorowe, miniaturowe domki wyglądają jakby zostały żywcem wyjęte z bajki.
Niewyobrażalnym byłoby być w Pradze i nie przejść przez Most Karola. Praski Most od dawien dawna uważany jest za najsłynniejszy zabytek Pragi. W dawnych czasach był cudem techniki, a dzisiaj budzi zachwyt dzięki unikalnym rzeźbom jakie go zdobią. Jest ulubionym miejscem artystów, turystów i zakochanych. Idealne miejsce na romantyczne oświadczyny. Kolejna atrakcja, to Praski zegar astronomiczny znajdujący się na Ratuszu Staromiejskim. Ten zdumiewający mechanizm budzi się do życia o każdej pełnej godzinie, od ósmej rano do ósmej wieczorem. Oprócz idących w pochodzie apostołów na zegarze dostrzegalne są jeszcze inne ruchome figury: Skąpiec, Próżność, Śmierć i Turek. Nie trudno sobie wyobrazić jakie rzesze turystów przyciąga to widowisko, a przecież to nie jedyna atrakcja na Rynku. Głównym powodem dla którego zgromadziło się tu aż tylu turystów to słynne Bożonarodzeniowe Targi Świąteczne. Pięknie oświetlone stoiska oferowały dosłownie wszystko. Można dostać kolorowego zawrotu głowy, tylko brać, smakować i kupować. Mimo, że dzień był długi to i tak nikomu się nie dłużył. Oczywiście jeden dzień na zwiedzenie Pragi to zbyt mało, ale może być inspiracją by wrócić tu na dłużej. Zachowamy tą wycieczkę w naszej pamięci na długo, a niektórzy na całe życie.
 
                                                                                 Teresa Ślusarczyk

                                       zdjęcia B. Kłeczek, T. Ślusarczyk






niedziela, 6 listopada 2022

Beskid Śląski-Trzy Kopce Wiślańskie

Na ostatnią w tym roku górską wycieczkę Krzeszowicki Klub Podróżnika wybrał się w Beskid Śląski, a konkretnie na Trzy Kopce Wiślańskie. Początkowo zastanawialiśmy się, bo większość z nas nigdy nie była w tym miejscu , jak to dzień już krótki a my będziemy zdobywać aż trzy szczyty, okazało się że nazwa jest mylącą, określa bowiem jeden i to niewysoki szczyt (810 m n.p.m.) w paśmie Równicy, a jego nazwa wywodzi się od zbiegu granic trzech wsi : Wisły, Brennej i Ustronia. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda jednostka osadnicza znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew tzw. „zakrzosami” lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Przymiotnik „Wiślańskie” dodano w celu odróżnienia góry od innych Trzech Kopców (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim). Z Krzeszowic wyruszamy o godzinie 07.00 i już za dwie i pół godziny jesteśmy w Brennej Leśnicy gdzie zielonym szlakiem kierujemy się w stronę wierzchołka. Poranne mgły ustępują , pojawia się słoneczko i piękne widoki Beskidu Śląskiego . Po 90 minutach docieramy na szczyt Trzech Kopców Wiślańskich i do położonej nieopodal „Telesforówki” -czyli prywatnej chaty turystycznej. Spotykają się tu trzy szlaki: niebieski z Równicy się kończy, zaczyna się zielony na Błatnią oraz przechodzi żółty z Wisły do Salmopola. Budynek schroniska to drewniana chałupa, z dużą, murowaną werandą, wyposażona w drewniane meble i tradycyjne sprzęty. W obiekcie znajduje się 25 miejsc noclegowych. Istnieje w nim możliwość skosztowania domowej kuchni, tradycyjnych wypieków. Trasa na szczyt jest łatwa a więc i w obiekcie wielu turystów. Słońce coraz śmielej wygląda zza chmur, więc ustawiamy się do grupowego zdjęcia pamiątkowego na polanie przy „Telesforówce”, skąd rozpościera nam się piękny widok na szczyty m.in.: Czantorii, Równicy, Błatniej i Klimczoka. Obok schroniska stoi kolorowy garbusik-także częsty punkt pamiątkowych zdjęć wśród turystów. Wracamy szlakiem żółtym, tyle że do Wisły. Zejście do rodzimego miasta Adama Małysza, zajmuje nam niewiele ponad godzinę więc jest jeszcze czas na spacer deptakiem wzdłuż „Królowej Polskich Rzek”. W mieście słychać kibiców, deptak jest pełen wszelakich stoisk, wszak w ten weekend w Wiśle odbywa się Puchar Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Ze względu na krótki dzień oraz by uniknąć ewentualnych korków związanych z powyższą imprezą sportową o godzinie 15.30 wyjeździmy w drogę powrotną do Krzeszowic. Tak oto kolejny sezon górskich wędrówek naszego klubu przechodzi do historii.

                                                                                           Michał Dzidek  

 

                                                zdjęcia A. Rokicki
                                                    

 






czwartek, 3 listopada 2022

Zapowiedź wycieczki

Jarmark Świąteczny w Pradze

26.11.2022 (sobota)
W programie m. in. Most Karola, Stare Miasto. Na staromiejskim rynku zobaczymy: ratusz z Orlojem, pomnik Jana Husa, kościół Matki Bożej przed Tynem. Dla chętnych zwiedzanie kompleksu Zamku Królewskiego na Hradczanach (dodatkowo płatne). Po zakończeniu zwiedzania czas wolny na udział w jarmarkach bożonarodzeniowych. Plac Wacława, Rynek Starego Miasta wypełnią się stoiskami oferującymi tradycyjne czeskie produkty, bombki, ozdoby świąteczne, drewniane zabawki, czy kukiełki. Zbiórka w godzinach wieczornych i wyjazd w drogę powrotną do Polski.
CENA - 210zł.
Cena zawiera:
przejazd autokarem klasy lux (WC, DVD, barek, klimatyzacja) , opiekę pilota, ubezpieczenie NNW do 2 000 EUR, KL do 15 000 EUR, bagażu do 200 EUR.
Cena nie zawiera biletu wstępu , kolejność zwiedzania może ulec zmianie, cena nie zawiera świadczeń nie wymienionych w ofercie.
 
Termin wyjazdu – 26-11-2022 godzina – 3:00 (w sobotę)
Powrót w nocy w niedzielę 27-11-2022 ok. 3:00
 
Zapewnione niezapomniane wrażenia.
Zapraszam serdecznie
Zapisy jak zwykle w TABAK-u
 

 

 

wtorek, 25 października 2022

Zapowiedź wycieczki

Trzy Kopce Wiślańskie i Telesforówka"
06.11.2022
trasa: łatwa
wyjazd z Krzeszowice 7:00 (Dworzec Autobusowy)
planowany powrót 18:00 (Dworzec Autobusowy)
cena 50 zł dla członków, 55 zł dla sympatyków

 


niedziela, 23 października 2022

Kolorowe Pieniny

 W niedzielę 23 października Krzeszowicki Klub Podróżnika wyruszył na spotkanie z kolorowymi Pieninami do Szczawnicy. Kurort ten odwiedzaliśmy już wielokrotnie, ale jest tam tak urokliwie szczególnie jesienią, że wracamy tu po raz kolejny. Wycieczka miała kilka opcji-każdy znalazł coś dla siebie. Pierwszy wariant to spacer brzegiem Dunajca  tzw. „Drogą Pienińską” z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy, druga trasa, dla tych którzy chcieli spalić nieco więcej kalorii prowadziła w tym samym kierunku, ale  szlakiem górskim. Istniała  jeszcze trzecia opcja wycieczki-kilka osób pojechało  autokarem bezpośrednio do Szczawnicy na zwiedzanie uzdrowiska. W trakcie wędrówki zachwycamy się ferią barw drzewostanu porastającego brzegi Dunajca. Pieniny mienią się żółciami, czerwienią i zielenią. Idący "Droga Pienińską" muszą uważać na cyklistów bo to także popularna trasa rowerowa, na szczęście nie ma ich aż tak dużo jak w lecie.  Po pokonaniu 10 kilometrów docieramy wszyscy  do Szczawnicy. Czas wolny spędzamy różnie, jedni zatrzymują się w schronisku "Orlica" drudzy zaś udają się na spacer brzegiem Grajacarka pięknym deptakiem, by podziwiać zabytkową architekturę uzdrowiska. Szczawnica to znany kurort, którego początki związane są z postacią  Józefa Szalaya i sięgają pierwszej połowy  XIX wieku. Usytuowanie uzdrowiska w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat, sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. W Szczawnicy znajduje się osiem źródeł wód mineralnych-są to szczawy alkaliczno-słone. Szczawnica rozwinęła się najgwałtowniej w latach 60-tych XX wieku. Powstawały tutaj wówczas sanatoria, dom towarowy, restauracje, kino, kompleks przyrodoleczniczy. Główne atrakcje uzdrowiska to : Plac Dietla z Pijalnią Wód Mineralnych w Domu nad Zdrojami, Wąwóz Homole, Rezerwat Biała Woda. Turystów przyciągają  także szczyty: Palenicy, Trzech Koron i Sokolicy. Ten ostatni  stanowi najlepszy punkt widokowy w okolicy na Pieniny i malowniczy przełom Dunajca. Na szczycie znajduje się reliktowa sosna, a kiedyś było tam gniazdo sokołów, stąd nazwa turni. Jednak największym hitem turystycznym  Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ Dunajcem. Spływ odbywa się na tratwach z flisakami ubranymi w regionalne stroje, po 12 osób, po drodze mija się niezapomniane miejsca, ostre zakola rzeczne oraz trzystumetrowe ściany skalne. Podziwianie uroków Pienin z pokładu tratwy jest okraszone zabawnymi anegdotami opowiadanymi przez flisaków. Maszerując wzdłuż Dunajca słyszeliśmy często salwy śmiechu turystów-uczestników spływu. Rozlokowani na ławeczkach Szczawnicy łapiemy przyjemne promienie słońca, odpoczywamy wszak jesteśmy w kurorcie. Pogoda nam sprzyja dzień zrobił się wręcz letni,  niestety "wszystko co dobre  szybko się kończy" i trzeba wracać do Krzeszowic. Do domu wracamy zrelaksowani i nasyceni obrazami polskiej złotej jesieni, utwierdzając się w przekonaniu, że  Pieniny w październiku to zawsze dobry pomysł!

                                                                                  Michał Dzidek 



                                           zdjęcia A. Rokicki, M. Dzidek


wtorek, 4 października 2022

Zapowiedź wycieczki

23 października zapraszamy na wycieczkę w Pieniny. Nasz jesienny spacer wszyscy rozpoczniemy w Czerwonym Klasztorze. Podzielimy się na dwie grupy i obierzemy za cel dojście do Szczawnicy, z tym że jedna grupa pójdzie górami, a druga wzdłuż Dunajca Drogą Pienińską. Obie grupy mają do pokonania dziesięciokilometrowy odcinek. Z tym że jeden jest łatwy, a drugi bardzo łatwy.
Zapraszamy.
 

 

 

niedziela, 2 października 2022

Krzeszowicki Klub Podróżnika w Bieszczadach

W tym roku, na zakończenie turystycznego sezonu, Krzeszowicki Klub Podróżnika wyruszył na trzydniowy pobyt w Bieszczady. Wyjazd dla 45osobowej grupy był nagrodą za najliczniejszy udział w wycieczkach w ciągu roku. Bieszczady przywitały Nas żółtobrązowymi kolorami jesieni, i ulewnym deszczem. Niezrażeni pogodą, co odważniejsi podróżnicy, pomaszerowali z Ustrzyk Górnych na Tarnicę, a reszta udała się do Wołosatego. Przemoczeni do suchej nitki, ale weseli, suszyliśmy się w pizzerii, rozgrzewając grzanym piwem. Po południu udaliśmy się do luksusowego ośrodka w Kalenicy, otoczonego bieszczadzkimi pagórkami. Po rozlokowaniu się w pokojach, wieczór spędziliśmy na rozmowach w przyjacielskich grupach. Następnego dnia odbyliśmy siedmio- kilometrowy spacer w Rezerwacie Przyrody Sine Wiry, oddychając świeżym powietrzem i podziwiając bieszczadzką przyrodę. Następnie odwiedziliśmy słynną restaurację ,,Siekierezada" w Cisnej, gdzie sącząc wino, spoglądaliśmy na rzeźby, obrazy, i....wszechobecne siekiery. Przy okazji pobytu w Cisnej dokonaliśmy udanych zakupów odzieży w sklepie 4 F, korzystając z sezonowej zniżki. Wieczorem, wystrojeni w piękne kreacje, udaliśmy się na uroczystą kolację, połączoną z tańcami. Wieczór rozpoczął się od złożenia imieninowych życzeń sześciu solenizantkom- Teresom, które do pierwszego tańca porwali nasi koledzy-podróżnicy. W przerwach między tańcami konsumowaliśmy pyszne potrawy, przygotowane przez obsługę ośrodka i ciasta upieczone przez nasze Solenizantki. Szampańska zabawa trwała do do późnych godzin nocnych. W trzecim dniu pojechaliśmy do zamku w Sanoku, gdzie podziwialiśmy piękny zbiór ikon i oglądaliśmy obrazy słynnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. W drodze do autobusu przeszliśmy przez sanocki Rynek ,a na urokliwej uliczce z pięknymi kamieniczkami, zrobiliśmy sobie zdjęcia z wojakiem Szwejkiem. Zwiedziliśmy też skansen naftowy w Bóbrce, znajdujący się na terenie najstarszej na świecie, i nadal działającej kopalni ropy naftowej, założonej m.in. przez Ignacego Łukasiewicza, odbywając podróż od 1854 r. do współczesności. Co poniektórzy podróżnicy - grzybiarze, słuchając ciekawych opowieści przewodnika, nazbierali przy okazji całe siatki grzybów. Po obiedzie w zajeździe ,,Kasztelan" w Krośnie, podziwialiśmy znajdujące się w restauracji akwarium w... pianinie. Z żalem opuszczaliśmy Bieszczady wywożąc, z nich nie tylko bieszczadzkie anioły, magnesy i piwo imbirowe z miodem, ale -przede wszystkim- piękne wspomnienia.
Tak wypoczywał , tak się bawił w Bieszczadach, Krzeszowicki Klub Podróżnika. Nasz wyjazd fotografowali i filmowali Andrzej Rokicki i Andrzej Bulicz, a ich barwne relacje można zobaczyć w internecie. Dziękujemy naszej Prezes- Teresie Ślusarczyk za , jak zwykle, perfekcyjnie zorganizowany wyjazd.
Serdeczne podziękowania kierujemy także do Naszej Pani Kierowcy- Marzenki za bezpieczną jazdę.
 
                                                                          Joanna Mudrak- Nowak
 

                                           zdjęcia A. Rokicki i A. Bulicz